Audyty Certyfikaty Energetyczne i Świadectwa

Projektowana charakterystyka energetyczna

Od 3 października 2014 roku charakterystykę energetyczną wykonuję zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków (Dz. U. z dnia 2 lipca 2014, poz. 888).

Charakterystyka energetyczna jest integralną częścią projektu budowlanego, w tym również projektu budynku jednorodzinnego.

Charakterystykę energetyczną budynku, opracowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej, określającą w zależności od potrzeb:

a) bilans mocy urządzeń elektrycznych oraz urządzeń zużywających inne rodzaje energii, stanowiących jego stałe wyposażenie budowlano-instalacyjne, z wydzieleniem mocy urządzeń służących do celów technologicznych związanych z przeznaczeniem budynku,
b) w przypadku budynku wyposażonego w instalacje ogrzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne lub chłodnicze – właściwości cieplne przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych oraz drzwi, wrót, a także przegród przezroczystych i innych,
c) parametry sprawności energetycznej instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub chłodniczych oraz innych urządzeń mających wpływ na gospodarkę energetyczną budynku,
d) dane wykazujące, że przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno-budowlanych;

Do każdej charakterystyki energetycznej budynku dołączana jest

analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi Warunkami Technicznymi projektowany nowy budynek musi spełniać wymagania zarówno w zakresie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, jak również w zakresie izolacyjności przegród i wyposażenia technicznego oraz powierzchni okien.

W przypadku budynku przebudowywanego wystarczy spełnienie warunków dotyczących izolacyjności przegród, wyposażenia technicznego oraz powierzchni okien.

Maksymalne wartości wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych także oświetlenia, będą stopniowo obniżane aż do roku 2021 (EPmax).

Zmniejszeniu ulegać będą także graniczne wartości współczynników przenikania ciepła przegród nieprzezroczystych(Umax) oraz okien i drzwi (Umax).

Wszystkie nowe domy jednorodzinne wznoszone po 1 stycznia 2014 roku nie mogą zużywać więcej niż 120 kWh/mkw/rok energii pierwotnej. Od 2017 roku wartość ta ulega obniżeniu do 95 kWh/mkw/rok, a od roku 2011 – do 70 kWh/mkw/rok.

W celu wykazania, że projektowany budynek sprosta tym wymaganiom konieczne jest opracowanie jego charakterystyki energetycznej.